Jakým trendům podléháte? Alternativa nebo mainstream?

Mezi trendy dneška patří alternativní metody. Lidé se zajímají více o svoje zdraví, přírodu a životní prostředí. Stále častěji se objevují varování o blízkém kolapsu rovnováhy systému na naší planetě. A s tím nastupuje řada nových trendů. Které z nich nás nakonec zachrání?

Vegetariánství a veganství

Nejvíce vyznavačů bezmasé stravy je v hinduistickém světě. Tento trend však zasáhl celý svět a zdá se, že počet lidí, kteří se obejdou bez masa, stále stoupá. A jaké mají nejčastěji důvody? Většinou si od této alternativní stravy slibují zlepšení celkového zdravotního stavu, redukci váhy. Jen část lidí se rozhodne pro stravu bez živočišných zdrojů z etických důvodů, že nechtějí zabíjet a konzumovat zvířecí druhy. Více vegetariánů a veganů je mezi ženami.

Elektromobilita

Hybridní auta jsou již běžnou záležitostí a plně elektrické automobily již také nejsou výjimkami v osobní dopravě. Svět se doslova zbláznil s touhou omezit spalovací motory na minimum. Má to ale opravdu tak pozitivní vliv na naši planetu? Baterie se příliš ekologicky nevyrábějí a jejich likvidace také nespadá do ekologického trendu. Opravdu elektromobilita naší planetě pomůže nebo je jen reakcí na vyčerpané přírodní zdroje?

Upravené obočí bez chemie a plastu

Obočí si prošlo za posledních 100 let několikrát cestou od tenkých linek, přes výrazné oblouky zase zpět k přirozenému vzhledu. Momentálně je v kurzu přirozené obočí, kterému se lehce odstraní přebývající chloupky a zbytek se dotvaruje. Pokud máte rádi svůj čas a nebaví vás se každé ráno líčit, zvolte například pudrovou úpravu obočí. Jedná se o jednu z forem permanentního make-upu, který pro svou aplikaci používá tetovací přístroj s drobnými jehličkami a vysoce kvalitní nezávadné barvy. Výsledek ješ dokonalý a působí velmi přirozeně. Díky permanentnímu make-upu již nemusíte nakupovat dekorativní kosmetiku a redukujete tak produkci plastu i chemického odpadu.

Alternativní menstruační pomůcky

Spousta žen se nechává inspirovat ochranou svého zdraví a také trendem, který se pokouší eliminovat jednorázové pomůcky. Tento směr se samozřejmě podepsal i na produktech pro menstruaci. Dnes máme k dispozici řadu alternativních pomůcek. Vložky a tampony teď nahrazují menstruační kalíšky, menstruační houby, látkové vložky nebo menstruační kalhotky. Část žen je z tohoto trendu nadšená, část mu zase vůbec nedůvěřuje. Ve kterém proudu jdete vy?

Jízda vlakem

Ano, myslíme to vážně. Neradi totiž zůstáváme denně v dopravní zácpě. Líbí se nám také fakt, že bez auta prostě nemusíte hledat parkovací místo a ještě za něj v placených zónách utrácet peníze. Proto lze cestování vlakem jen doporučit. Máme rádi pohodlné vlakové soupravy, kolejiště jsou rekonstruována za miliardové částky a my si ve vlaku spokojeně užíváme připojení na internet…

Permakultura a bio zahradničení

Spousta lidí touží zdravě jíst, vyhledávají tedy Bio potraviny, u kterých očekávají, že nebudou obsahovat zdraví škodlivé látky. Celým světem se rozmáhá nový trend zahradničení bez použití uměle vyrobených hnojiv a prostředků proti škůdcům. Na bio zahradách se tak hnojí chlévskou mrvou, koňským trusem býložravců a rostliny se ochraňují před škůdci například výluhy z rostlin. Funguje to někdy více, někdy méně. Bio zahradníci však na svůj postup nedají dopustit. Ještě o level výš jsou pak permakulturisté. Ti se snaží o tzv. permakulturní zahradu, která je vysoce v souladu s přírodou, respektuje její zákonitosti a čerpá její výhody. Permakulturní zahrada má za cíl co nejvyšší produkci, zároveň však trvale udržitelné zemědělství, které neničí a nevyčerpává půdní ani vodní zdroje.

Lákají vás více zdravější varianty života, které dnešní doba paradoxně považuje za alternativní? Nebo vám tento trend, jenž se snaží chránit zdraví jednotlivce i planety Země, nic neříká nebo dokonce pije krev? Těšíme se na vaše názory ve vášnivé diskuzi!

Natálie Vrbová