Umělé poprsí jako cesta k sebevědomí při onemocněních prsou

Umělé poprsí je souhrnným termínem, který je většinou spojován s ženami, které chtějí svá ňadra vytvarovat, zpevnit či zvětšit. Nejsou to však výhradně ony, kdo touží po krásných tvarech. O přirozený dekolt stojí i dámy, jež se musely svých ňader vzdát kvůli prodělání nepříjemného onemocnění.

 

Nádorová onemocnění prsu

Rakovina prsu je v České republice i celosvětově nejčastějším typem rakoviny u žen. V průběhu života jí u nás onemocní každá osmá žena. To je dosti smutné a vysoké číslo. Díky preventivním vyšetřením a osvětě se sice úmrtnost na tuto zákeřnou chorobu výrazně snížila, na druhou stranu ale postihuje čím dál tím mladší věkové kategorie. V každém případě platí důležité pravidlo – čím dříve se tumor odhalí, tím větší jsou naděje na úspěšnou léčbu.

 

Za vznikem často stojí genetika

Díky vědcům byly objeveny genetické abnormality, které za rozvojem rakoviny prsu velmi často stojí. Jedná se o mutace pojmenované BRCA1 a BRCA2 (odvozených z anglického “breast cancer”). Nositelky takových genů mají více než 80% šanci karcinomem prsu onemocnět a tyto prognózy se bohužel skutečně naplňují.

 

Jedná o dědičnou nemoc a díky tomuto faktu už má mnoho BRCA pozitivních žen s nemocí nějaké (byť nepřímé) zkušenosti – pravděpodobně ji prodělali jejich nejbližší příbuzní – matky, babičky, tety, sestry atd.

 

Prevence je nejlepším krokem. Vyžaduje však kuráž.

Ženě, které byla diagnostikována některá ze zmíněných mutací, lékaři doporučují nechat si ňadra preventivně odstranit. Vždy se jedná o oboustranný zákrok, který se odborně nazývá profylaktická mastektomie.

 

Operace se současnou rekonstrukcí

Pro každou ženu je takové rozhodnutí těžké. Kromě strachu ze zákroku samotného se bojí, jak budou po operaci vypadat – jestli budou stále atraktivní a budou-li následky zásahu na první pohled patrné.

 

Celá situace je pro ně pochopitelně extrémně náročná, existuje ale jedna poměrně dobrá zpráva. Pokud je zákrok preventivní, odebírá se mléčná žláza s častým zachováním kůže prsu (tzv. subkutánní mastektomie). Během jediné operace pak bývá současně provedená i rekonstrukce prsu – pomocí vlastních tkání nebo vložením prsních implantátů.

 

1. Rekonstrukce pomocí implantátů

V případě použití silikonových výplní pacientka společně s vybraným lékařem dopředu vybere vhodný typ implantátů a detailně s ním také probere, jak bude po zákroku vypadat. Operace bývají velmi úspěšné a ženy s výsledkem spokojené. Samozřejmě také záleží na výběru ústavu a operatéra – jaké má zkušenosti, možnosti a podobně.

 

2. Rekonstrukce pomocí vlastní tkáně

Tato metoda je náročnější, používá se u ní přenos tukové tkáně. Nejčastěji se využije lalok z břicha, přičemž se musí tato tkáň zároveň připojit na žilní systém, aby byla dostatečně vyživovaná. Když se vše podaří, je to perfektní řešení.

 

Pokud už se tumor objeví

Ženy, kterým už byl karcinom prsu diagnostikován, často přijdou o část prsu, prs celý nebo obě ňadra. Z důvodu dalších bezproblémových screeningů pro případný návrat nemoci se rekonstrukce neprovádí ihned, ale s odstupem ideálně 2 let.

 

Po uplynutí této doby je možné zahájit vizuální obnovu, a to opět s pomocí implantátů či přesunem vlastní tkáně. Tento finální zákrok je pro pacientky s onemocněním prsu velmi důležitý, až zlomový. Dokáže je vrátit zpět do normálního života a získají díky němu často ztracené sebevědomí.

Nejideálnější by bylo, kdyby žádné zákeřné nemoci neexistovaly. Pokud už tak tomu ale je, je skvělé mít možnosti, jak se s nimi i jejími dopady důstojně poprat!

Co si myslíte o ženách, které dobrovolně podstoupí preventivní operaci prsou? Sdílejte vaše názory!

Natálie Vrbová