Je dobrým místem pro vedení účetnictví Praha?

Na začátku podnikání jsem si řekla, že bude dobrým místem pro vedení mého účetnictví Praha. Tudíž jsem se začala poohlížet po různých pražských firmách zabývajících se účetnictvím či zakládáním firem na klíč, jak doporučují například zde. Potřebovala jsem někoho, kdo odborně a pečlivě zpracuje mé účetnictví, abych se nedostala do problémů s finančním úřadem a pojišťovnami, jako většina českých firem, o kterých jsem se dočetla v tomto článku. Jelikož nejsem příznivcem postávání ve frontách na úřadech, snažila jsem se co nejvíc zjistit od známých a na internetu.

Kam pro informace?

Nebylo to jednoduché hledání. Jelikož pocházím z malého města, na osobní doporučení jsem žádné pražské účetnictví nedostala. Není to tím, že by měl někdo špatnou zkušenost s takovou firmou, ale spíš tím, že známí s pražskou účetní firmou neměli zkušenosti žádné.
Zbývalo mi tedy spolehnout se na vlastní intuici a hlavně na internet. Při zadání hesla účetnictví  v Praze, vám vyjede neskutečné množství odkazů na nejrůznější firmy zabývající se daněmi, účetními závěrkami, počítáním mezd a dalšími aktivitami spojenými s účetnictvím.

Účetní firma na obzoru

Po veškerých peripetiích, spoustě telefonátů a osobních schůzek, jsem se nakonec rozhodla pro společnost, která mi nejen povede veškerou agendu týkající se firmy, ale dokonce mi pomůže s veškerým vyběháváním úředních listin. Ano, našla jsem si firmu, která mi založí moje vlastní s.r.óčko a ještě se mi o něj bude pečlivě starat.

Pochyby

Samozřejmě jsem při výběru účetní firmy byla hodně ostražitá a několikrát ve mně zahlodal červíček pochybnosti. Založení takové společnosti není jen tak. Vedení účetnictví tu hraje důležitou roli. Nechci přeci, aby mě někdo ošidil nebo si ze mě udělal dojnou kravku. Proto jsem si s potenciálními vítězi mého soukromého „výběrka“ sjednala osobní schůzky. 

Náhoda

Velkou roli  na konci mého rozhodování sehrála náhoda. Měla jsem před sebou dvě poslední účetní společnosti, mezi kterými jsem se rozhodovala. Náhodou jsem vyslechla rozhovor v autobuse, kde se dva lidé bavili o vedení firmy, účetnictví, daňové evidenci a dalších, mně čím dál tím povědomějších pojmech. Jeden z nich párkrát zmínil název účetní společnosti,
o které jsem uvažovala. Zmínil se o ní velmi kladně. Jelikož jsem žena činu, přistoupila jsem a pány oslovila. Omluvila jsem se, že jsem vyslechla jejich rozhovor a zároveň vysvětlila, v jaké se nacházím situaci. Pánové mi ochotně doporučili zmiňovanou společnost. Dokonce mi dali kontakt přímo na osobu, která by se mě měla ujmout a vše se mnou důkladně probrat. 

Vybráno

V životě bych nevěřila, kdyby mi někdo takovou příhodu vyprávěl. Ale já nemusím vyprávět, já si to prostě pěkně sama prožívám. Na začátku jsem si připadala jako v nějakém americkém filmu o byznysmenech. Tak trochu „česká sci-fi“. Setkala jsem se s neuvěřitelně vlídným jednáním, trpělivým vysvětlováním a efektivními výstupy. Na mé účetní je spolehnutí. Nemusím si hlídat termíny, běhat po úřadech a stát ve frontách u přepážek. Zkrátka naprosto dokonalá souhra. Je to až k nevíře, ale chvílemi to vypadá, jako bych si s účetní firmou vybrala zároveň i svého psychoterapeuta. Vždy mě pečlivě vyslechnou a s mými problémy mi poradí. Pokaždé, když odcházím ze schůzky s nimi, připadá mi svět lepší a žádný problém není neřešitelný. A to nemluvím jen o účetních problémech…

Vydržíme?
Jak jsem psala na začátku, občas v každém zahlodá červík pochybností. Jsou chvíle, kdy si kladu otázky, zda to vše byla dobrá volba. Ale minimálně za zkušenost to stálo. Za zkušenost, která stále ještě trvá a prohlubuje se. Rozhodně v horizontu minimálně několika měsíců na stávajícím stavu nemíním nic měnit. Je sice pravda, že za tak skvělé služby si také královsky platím.  Ale radši si připlatím, než abych musela osobně řešit pochůzky po úřadech a hlídat si termíny.
Zatím se zdá, že to byla dobrá volba. S účetní firmou spolupracujeme již více než rok a jsme oboustranně spokojení. Každému, kdo se chce pustit do podnikání, doporučuji obrnit se zprvu velkou trpělivostí,  rozvážností a taky trochu důvěrou, nikoli však slepou. Vyplatí se to.

Natálie Vrbová