Ochutnejte perlivá vína od Vinigrandi! Příjemně překvapí nejen svou kvalitou, ale též velice příznivou cenou

Perlivá vína Vinigrandi, to je výběr kvalitních produktů ze slunné Itálie. Připravujete večírek nebo se chystáte strávit nedělní odpoledne s přítelkyní? Rádi byste si chvíle volna zpříjemnili nějakými „bublinkami“ namísto klasického bílého vína, ale ceny pravého šampaňského vám připadají zbytečně vysoké? Žádný problém! Vyzkoušejte lehký perlivý nápoj, který k nám doputoval až z Apeninského poloostrova, ze země vínu zaslíbené. Jelikož se specialisté ze společnosti Vinigrandi ve své práci vyznají, připravili pro vás solidní nabídku těchto specifických vín, která vás překvapí kvalitou i příznivou cenou. Že se v podobných nápojích příliš nevyznáte? Nevadí. Od toho jsme dnes tady, abychom vás světem perlivých vín, sektů a šampaňského v rychlosti provedli. Můžeme začít?

Perlivá vína od Vinigrandi jsou cenově dostupná

Přestože jsou perlivá vína nabízená společností Vinigrandi díky nízkým cenám dostupná doslova každému, ještě to neznamená, že by se snad jednalo o jakkoliv podřadné pití. Právě naopak! Takové Prosecco Frizzante Civranetta Bio – Fidora vás v žádném případě nezklame. Pochutnáte si rovněž na výborném Frizzante “col fondo” Prosecco Civranetta Bio – Fidora nebo na skutečně lahodném Frizzante Naturalmente Valdobbiadene Prosecco DOCG – Casa Coste Piane. Dalších a neméně zajímavých možností, těch je samozřejmě ještě víc. Než ale po nějaké lahvi sáhnete, udělejte si jasno v tom, jaké jsou mezi oblíbenými „bublinkami“ rozdíly. Mít alespoň základní povědomí o něčem, co hodláte konzumovat, není nikdy na škodu.

Když víno nešumí, ale perlí

Rozdílů mezi tzv. víny šumivými a těmi, kterým se říká perlivá, je hned několik. Tím nejpodstatnějším je způsob výroby. Šumivé druhy, k nimž se pochopitelně řadí rovněž proslulé šampaňské, na jehož oslavu jsou pořádány dokonce i festivaly, vznikají přírodní cestou. Oxid uhličitý (CO2) zodpovědný za typické bublinky se v nich vytváří specifickým procesem kvašení, které probíhá přímo v lahvích. V případě vín perlivých dochází k nasycení oxidem uhličitým uměle, případně kvašení probíhá ve velkých tancích. Obsah CO2 je menší než u druhů šumivých a tomu odpovídá i menší tlak uvnitř lahve. Další odlišnost spočívá v historii. Zatímco perlivá vína jsou více méně novodobou záležitostí, šumivá se začala klasickou metodou vyrábět už před stovkami let. Je také poměrně obvyklé, že perlivé víno pořídíte díky nižší náročnosti výrobního procesu levněji než šumivé. Pravidlem to však být nemusí.

Víte, co znamená „frizzante“?

Zřejmě k nejpopulárnějším uměle syceným vínům patří ta italská. Jen málokdo asi neslyšel pojmy jako lambrusco či prosecco. Zdaleka ne každý však tuší, jaký je význam nápisu „frizzante“, který se na lahvích s těmito nápoji velmi často objevuje. Toto označení znamená, že se jedná o víno jemně perlivé, které bylo vyrobeno již zmiňovanou rychlejší a levnější metodou. Na chuti ani na oblibě to však těmto nápojům nijak neubírá. Jde většinou o vína lehká s ovocným nádechem, jejichž konzumace je díky menšímu obsahu alkoholu a také vlivem nižších cen poměrně rozšířená zejména mezi mladými lidmi. Obzvláště prosecco zažívá doslova zlaté časy. A jak je to s víny vyráběnými „po staru“? Které druhy z kategorie šumivých patří k nejznámějším a nejoblíbenějším?

Prosecco, crémant nebo raději krug?

Možná vás překvapí, že se mezi nejpopulárnějšími šumivými víny znovu objeví právě prosecco. Není to omyl! Jde o takové prosecco, které si díky klasickému přírodnímu způsobu své výroby zařazení do této skupiny plně zaslouží. A co další druhy? Jaká pojmenování „bublinek“ jsou v různých regionech Evropy obvyklá?

  • Šampaňské – Francie (výhradně region Champagne)
  • Crémant – Francie
  • Lambrusco – Itálie
  • Prosecco – Itálie
  • Sekt – Německo, Rakousko, Česko, Slovinsko
  • Krug – Německo
  • Cava – Španělsko

Rajská zahrada v kraji Champagne

Pokud nejste v oboru naprostými laiky, určitě víte, že domovem pravého šampaňského je francouzský region Champagne. Rajská zahrada šumivých vín. Produkty z jiných oblastí se názvem „šampaňské“ pyšnit nemohou a to ani tehdy, splňují-li ta nejpřísnější kritéria spojená s procesem výroby. Jde zkrátka o chráněnou značku, kterou si dovolí zpochybnit jen málokdo. Povinnost používat pouze vybrané odrůdy révy, nezbytné kvašení ve speciálních lahvích či 15 měsíců coby minimální doba zrání tohoto lahodného moku. To jsou záležitosti, které jsou pro produkci originálního šampaňského typické.

Středoevropský sekt

Velmi kvalitními šumivými víny se může pochlubit i mnoho producentů ze střední Evropy. Němci, Rakušané či Slovinci a v neposlední řadě také čeští výrobci. Od výrobků pocházejících z Francie, Itálie nebo Španělska se ty „středoevropské“ už na první pohled liší především názvem. My společně s našimi sousedy si totiž dopřáváme sekt! Obzvláště v Německu je výroba a zároveň i konzumace tohoto nápoje velice rozšířená. Němec v průměru vypije 4 litry svého milovaného sektu za rok. To určitě není málo, co myslíte? Jak zdatným konzumentem „bublinek“ jste vy?

A dáváte přednost šumivým či raději perlivým vínům? Nebo mezi nimi neděláte rozdíl?

Natálie Vrbová