Chcete si pronajmout byt v Liberci? Poradíme vám, jak se vyhnout zbytečným chybám!

Právě hledáte pronájem bytu v Liberci a máte obavy, abyste se nedopustili zbytečných chyb, které by vás mohly dostat do problémů a přivodit vám třeba i nějakou tu finanční újmu? Najít solidní bydlení za rozumných podmínek není v dnešní době nic snadného. V některých městech je nájemních bytů tak málo, že není téměř z čeho vybírat. Liberec na tom není, naštěstí pro vás, až tak zle. Nabídka je tady vcelku solidní. Jedinou nepříjemností mohou být činže. Ty na Liberecku v meziročním srovnání opět stouply, a to o více než 5 %. Ve zbytku republiky to ovšem není o moc lepší. My vám dnes trochu poradíme, jak při hledání střechy nad hlavou neudělat nějakou zásadní chybu, které byste mohli později litovat. Povíme si něco hlavně o tom, na co si dát pozor ještě před tím, než podepíšete nájemní smlouvu. Pojďme na to!

 

Za pronájem bytu si trochu připlatíte

Náklady na bydlení tvoří u mnohých z nás čím dál větší položku rodinného rozpočtu. Nejvíce se tato základní lidská potřeba samozřejmě prodraží lidem, kteří nevlastní žádnou vhodnou nemovitost a jsou nuceni žít v pronájmu. Činže u nás stoupají bez přestávky téměř celou dekádu a ve většině tuzemských lokalit rostly dokonce i v posledních dvanácti měsících. Navzdory ekonomickým potížím, do kterých se dík koronavirovým restrikcím dostal nemalý počet obyvatel ČR, si musejí mnozí z nás opět připlatit. Každý nemá to štěstí, aby získal levnější startovací bydlení. Většina z nás je hned od začátku nucena platit tržní ceny. Kromě Prahy, která je však nyní díky vysokému počtu volných bytů jinak využívaných ke krátkodobému ubytování turistů v poněkud odlišné situaci, stoupaly totiž nájmy téměř všude. Ani Liberec nebyl výjimkou.

 

Život v nájmu bude čím dál běžnější

Nájemní bydlení v České republice nemá takovou tradici jako na západ od našich hranic. Vlastnictví domu nebo bytu je stále považováno za jakousi životní jistotu a do určité míry se tomu nelze divit. Časy se ovšem pozvolna mění. S rostoucími cenami nemovitostí, na které nedosáhne čím dál více obyvatel, se rozrůstá také počet těch, kteří jsou nuceni hledat pronájem. V důsledku značné poptávky a přetrvávajícího nedostatku vhodných nemovitostí stoupají rovněž činže. To může být významným impulsem, který umožní zásadní rozvoj nájemního bydlení. Důkazem měnící se situace je i nebývalý zájem velkých investorů. Platit činži tak bude v dohledné budoucnosti zřejmě stále větší procento tuzemské populace.

 

Projděte si realitní portály!

Při hledání bytu se můžete vydat různými cestami. Někdo to má snazší, protože mu zajímavý a cenově přijatelný pronájem sežene známý, nebo třeba kolega z práce. Většinou se však musíte spolehnout sami na sebe a v takovém případě je nejlepším řešením některý z kvalitních a skutečně obsáhlých realitních portálů. Na internetu jich najdete několik. Většinou zadáte požadovanou lokalitu, dispozici bytu a maximální nájemné, které jste ochotni platit a zobrazí se vám nabídka volných nemovitostí. Zkušenosti s tím má jistě řada z vás. Pokud jde o Liberec, na výběr budete mít nejméně z takových sto šedesáti až sto sedmdesáti bytů, které jejich majitelé prostřednictvím internetu dávají aktuálně k dispozici. Menší ukázku toho, co se ve městě právě nabízí, najdete v přiložené tabulce.

 

Z čeho lze v Liberci vybírat? (03/2021)

DISPOZICE VÝMĚRA LOKALITA POPIS NÁJEMNÉ
1+kk 20 m2 Jeřáb 4.NP – panel po rekonstrukci 6 700 Kč
1+1 35 m2 Rochlice 9.NP – panel po rekonstrukci 7 900 Kč
2+kk 57 m2 Starý Harcov 1.NP – cihla po rekonstrukci 10 000 Kč
2+1 60 m2 Perštýn 2.NP – starší zástavba 11 000 Kč
3+kk 79 m2 Staré Město podkrovní 13 000 Kč
4+kk 110 m2 Perštýn 3.NP s terasou 19 000 Kč

 

Až si z nabídky vyberete

Dříve či později na některém z realitních portálů narazíte na byt, který vám bude svými parametry vyhovovat. Pokud na váš zájem majitel zareaguje a pozve vás buď osobně, nebo prostřednictvím realitního makléře na prohlídku, máte z poloviny vyhráno. Přestože potřebujete nutně bydlet, s podpisem smlouvy nepospíchejte! Nejprve si celý byt a také dům včetně nejbližšího okolí důkladně prohlédněte, aby vás později něco nemile nepřekvapilo. A co je ještě důležitější? Nenechat se podvést! Všelijakých „dobráků“, kteří se pokoušejí zpeněžit něco, co jim nepatří, je u nás totiž stále dost. Vždy si nejprve vyžádejte doklad o tom, že jednáte se skutečným vlastníkem bytu nebo alespoň s osobou, která má k nakládání s danou nemovitostí oprávnění. Jako důkaz obvykle slouží tzv. list vlastnictví. Teprve potom, jste-li se vším spokojeni, můžete přistoupit k podpisu smlouvy, nicméně i tu si nejdřív pečlivě prostudujte!

 

Smlouva na dobu určitou vás nemine

Takřka žádný majitel nemovitosti s vámi hned na začátku neuzavře smlouvu na dobu neurčitou a to z prostého důvodu. Zbavit se vás v případě, že s vámi budou nějaké potíže, by pro něj totiž bylo o dost složitější. Čeká vás proto nejspíš podpis smlouvy na dobu určitou, která je obvykle uzavírána na rok nebo na dva. Na tom není nic zvláštního. Budete-li včas platit činži a dodržovat vše, na čem se dohodnete, nebude mít majitel bytu žádný důvod vás vystěhovat. Proč by to také dělal, jestliže mu přinášíte pravidelný příjem? Co by měla smlouva každopádně obsahovat?

  • Jména a rodná čísla účastníků.
  • Předmět smlouvy (adresu, číslo bytu).
  • Délku trvání (nejčastěji rok, případně dva).
  • Výpovědní lhůtu.
  • Důvody, kvůli nimž můžete dostat výpověď.
  • Výši nájemného (včetně způsobu a data platby).
  • Výši kauce.

 

Součástí dokumentu by měl být také tzv. předávací protokol. Na jeho vyhotovení trvejte, pokud ho nebude mít majitel už předem připraven. Zjednodušeně řečeno jde o popis celkového stavu bytu, který přebíráte do užívání a to včetně jeho vybavení, stavu plynoměru, elektroměru a podobně.

 

Smluvní pokutu jen do určité výše!

Od 1. 6. 2020 po vás majitel bytu může požadovat uhrazení smluvní pokuty v případě, že zásadním způsobem porušíte některou ze svých povinností. Nejčastěji je tato věc uplatňována při neplacení nájmu. Maximální výše pokuty musí být uvedena ve smlouvě a měli byste vědět, že je zákonem omezena. Nesmí v žádném případě přesáhnout tři měsíční činže. Tak si to pohlídejte!

Máte už s hledáním pronájmu nějaké zkušenosti? A jak velký byt by vám vyhovoval?

Natálie Vrbová