Matrace 140 x 200 – levně nemusí nutně znamenat nekvalitně

Chcete si koupit novou matraci 140 x 200 levně? Současná nabídka matrací a roštů je obrovská, ale jen málokdo se v ní opravdu vyzná. Prvotřídní značkové produkty mohou stát i několik desítek tisíc. Vy toužíte po kvalitní matraci, na které se dobře vyspíte, ale v žádném případě nehodláte platit tak nehorázné sumy. Ani nemusíte, kvalitní produkt si můžete pořídit mnohem levněji – mrkněte se na produktový srovnávač jakco.cz a uvidíte sami. Cenu do značné míry ovlivňují použité materiály, takže se na ně zaměříme. V našem článku vám poradíme, jak vybrat nejlepší matraci v poměru kvalita a cena.

Matrace 140 x 200 – levně nakoupíte i v rámci akčních nabídek

V případě, že sháníte matrace na chatu, chalupu nebo do pokoje pro hosty a víte, že budou během roku využívané jen minimálně, můžete slevit z nároku na kvalitu a zaměřit se pouze na cenu. V tomto případě neváhejte využít akčních nabídek. Můžete dostat výraznou slevu, pořídit si dvě matrace za cenu jedné, nebo ušetřit na dopravě. Tento postup se vám ale nemusí vyplatit, pokud trávíte na chatě či chalupě každý víkend, nebo podstatnou část roku.

Při výběru matrace pro každodenní využití by cena rozhodně neměla být rozhodujícím faktorem výběru.

A co nákup z druhé ruky?

Hledat samozřejmě můžete i v bazarech, nebo si můžete koupit starší matraci od známých. Měli byste ale vědět, že nákup matrace z druhé ruky má svá úskalí.

  1. Nevíte, jak dlouho byla používaná. Majitel nemusí být upřímný.
  2. Budete ji muset nechat pečlivě a hloubkově vyčistit, což vás samozřejmě bude něco stát.
  3. Její životnost budu výrazně kratší, než životnost nového produktu.
  4. Její funkčnost bude značně snížená.

 

Nakoupíte sice levněji, ale je otázkou, zda se vám to v konečném součtu opravdu vyplatí. Určitě nepořizujte starou matraci na každodenní používání. Matrace z druhé ruky můžete umístit na chatu nebo chalupu. Tuto možnost často volí i studenti při zařizování pronajatého bytu. Recyklace a upcyklace je trendy a levný způsob, jak si zařídit byt. Jenže v případě matrace to není úplně dobrý nápad.

Jaký materiál zvolit, abyste se vešli do vašeho rozpočtu?

Novodobé matrace se vyrábí z různých materiálů. Často jsou složeny hned z několika materiálů najednou. Platí, čím důmyslnější technologie výroby a vlastnosti, tím vyšší cena. Levné matrace ale nemusí být nekvalitní.

Levnější produkty se vyrábí z těchto materiálů:

  • PUR (molitan) – pěnový polyuretan je nejoblíbenějším výrobním materiálem. Velmi dobře se s ním pracuje. Matrace jsou pohodlné a hlavně díky nízkým výrobním nákladům také cenově dostupné. Mohou být jednovrstvé a vícevrstvé. PUR pěna se často využívá také při výrobě nábytku a v automobilovém průmyslu. Její hlavní nevýhody jsou menší pružnost a prodyšnost.
  • Studená HR pěna – ve srovnání s PUR je pružnější a odolnější. Má větší póry a otevřenou buněčnou strukturu, takže je prodyšnější a tím pádem lépe vyrovnává teplotu. Název studená pěna neznamená, že chladí. Jedná se o proces výroby, který probíhá při nižších teplotách. Tento typ pěny byl speciálně vyvinutý pro výrobu matrací.
  • Líná pěna – označuje se také jako paměťová pěna. Je extrémně tvárná a pohodlná. Přizpůsobí se tvaru vašeho těla. Nemá podpěrnou funkci, takže se vždy kombinuje s dalšími materiály (PUR nebo HR pěnou). Je vhodná jako antidekubitní matrace pro osoby, které jsou dlouhodobě upoutány na lůžko.

Bolí vás často záda? Na matraci rozhodně nešetřete

Bolest bederní a krční páteře lze počítat k civilizačním nemocem, které jsou často způsobené dlouhodobým sezením u počítače nebo koukáním do mobilu. Pravidelným cvičením lze nepříjemné projevy zmírnit, nebo se jich můžete i zbavit úplně. Spánek na kvalitní matraci je součást terapie. Vaše páteř potřebuje během spánku dostatečnou oporu. Levné molitanové matrace nejsou pro osoby, které trpí bolestmi zad dostačující.

Nesnažte se ušetřit za každou cenu. V konečném důsledku by se vám to nemuselo vyplatit

Levné matrace můžete pořídit hned několika způsoby. Můžete nakupovat v rámci akčních nabídek, v bazaru, nebo se zaměříte na produkty z PUR pěny.

PUR a použité matrace jsou nevhodné pro osoby, které trpí bolestmi krční a bederní páteře.

V případě, že hledáte matrace pro každodenní použití, neohlížejte se pouze na cenu, ale zohledněte také jejich kvalitu, tvrdost a použité materiály.

Pořídili byste si matraci z druhé ruky, nebo je pro vás tato možnost nepřípustná? Koupili jste si produkt z akce? Jak jste spokojeni s jeho kvalitou?

Natálie Vrbová